Czech English
ÚvodO násHorský vůdceKurzyMetodikaBlogKontaktNovinky (old)

2016201520142013201220112010200920082007Starší fotogalerie2017

Partneři
Reklama

17.10. - 14.11.2010 Nepál - trek kolem Manaslu

Den po dni

17. – 18.10.2010
Na Ruzyni dorazili všichni včas a tak hurá do malého letadla a přesun do Vídně. Paradox, přesto, že máme let Praha Vídeň navíc, je letenka levnější než z Vídně.
Ve Vídni je příjemnou novinkou plné pokrytí letiště signálem WIFI, takže bez problémů s edá vše co člověk nestihnul vyřídit.
Přelet do Dubaje už je tak trochu v Asijském duchu. Při tranzitu máme první finančně malé, ale o to vyšší ztráty. Dušan zapomněl v letadle knížku. Boj o její znovuzískání je lítý, leč marný. WIFI opět zdarma po celém letišti, takže si ještě v klidu můžete dovyřizovat vše potřebné.
Royal Nepal už se nese jasně v nepálském duchu, jen ty letušky nějak tloustnou :-) . Snídani už si vychutnáváme se svítáním nad Karakoramem a Nanga Parbatem, no a před přistáním si dáváme pár okruhů, takže luxus výhled na Dhaulaghiri, Annapurny, Manaslu a Gaurishankar. Everest bohužel zůstal schovaný.
Na letišti klasika, spousta „pomocníků“, ale naštěstí nás rychle vysvobozují kluci y agentury a jedeme do hotelu. Pro bakšíš je dobré si nachytat tak 3 USD drobné a pak už jen krčit rameny, že víc teď nemáte.


Kathmandu


Manaslu z letadla


První výhledy na Himálaj z letadla


19.10.2010 Kathmandu
Bordel, smrad, špína, žebráci i pouliční prodavači na Thamelu. Jedinečná kakofonie zvuků, pohledů a pachů, nelze popsat, to se prostě musí zažít. Taxáky zase trochu podražili, dražší benzín, málo benzínu, sestřino dítě je nemocné a tak podobně, Takže z Thamelu jsou obvyklé taxy za taxi pro letošek následující: Bhaktapur 600 NRps, Swayabhu 200 NRPs, Boudhanath 350 NRps a Pashupathinath 350 NRps.
Dalším „novým trikem“ je service charge 10% a VTA tax 13% v některých restauracích. Takže pozor na to, aby jste se pak nedivili, že máte oběd o čtvrtinu dražší. Jinak Pivo na Thamelu 200 – 300 NRps, jídlo od cca 150 do 500 NRps.
Jinak oblíbené restaurační destinace z minulých let jsou zrušené, takže po dvou pokusech nacházíme v malé uličce za Tom and Jerry pub tibetskou restauraci s příjemnou obsluhou i cenami.
Ceny za ubytování v hotelích srovnatelné s rokem 2007. Poměrně dobře se dá dokoupit vybavení od BD, jinak ceny poměrně drahé, plyn 250g cca 400/500 NRps. Dolar se pohybuje kolem 70 NRps/1USD, takže na koruny to vychází cca 4 NRps/1CZK.


Spolustolovník v hotelu


Thamel


20.10.2010 KTM – Arughat
Ráno v šest snídáme a zvedáme kotvy. Autobusem jedeme nejprve směrem na Pokharu, pak zahneme na Besi Shahar a pak po nové silnici na Aughat. Dobrodrůžo...
Jelikož se vrací lidé z nepálských vánoc „Dasahi“, tak jsou všechny local busy a vůbec vše co má kola na silnicích a přepravují neskutečné množství lidí i věcí. Do Arughatu dorážíme kolem čtvrté. Campsite nic moc, ale hned první večeří nás náš kuchař nenechává na pochybách o svých kvalitách, takže se máme na co těšit. Prostě Pasang je kouzelník.
Jinak pouze pro informaci na trek s kopcem pro pět borců znamená full service celkem 21 osob zajištění. Sirdár (Ngima), pomocník sirdára (Phorbu), kuchař (Pasang), tři kitchenboys a 15 nosičů. Co nesou jsem pochopili, až když byla každý den čerstvá zeleninka k jídlu a z v propozicích uvedeného „midday snack“ se vyklubala pořádná žranice. Takhle rozhodně nezhubneme :-)


Hráči v Arughatu


Místní doprava


Místní doprava


Na cestě do Arughatu


Nepálská Highway


21.10.2010 Arughat – Liding
Cca 250 m nahoru, 150 m dolu, celkem 4/5 hod cůze
Před Arkhet bazar je spadlý most, takže se brodí přítok Budhi Gandaki. Celkem se kolem nás pohybuje asi pět dalších skupin, ale všichni jdou rozptýleně a skoro sami. Výhledy na řeku, rýžová pole, celkem pohodové a klidné údolí, nicméně už se započalo s budováním jeep road a to není pro trekaře vyhledávající klid a odlehlejší oblasti vůbec dobrá zpráva.
Po cestě je několik možností dobrého koupání, nejlepší sprcha je krátce před campsite v Lidingu s výhledem na velmi hezký vodopád v protějším svahu.


Arkhet bazar


Banánovníková plantáž


Brod před Arkhet bazar


Houpačka


Kluci v Arkhet bazar


Nepálská kuchyně, vaří se Dal


Pasang vaří oběd


První výhledy na kopce


Soti khola


Sprcha


Vodopád u Lidingu


Vyrážíme z Arughatu


22.10.2010 Liding – Machakhola
Cca 250 nahoru i dolu, stejná výška 4 hod chůze, velmi lehký den.
Trail vede celou dobu v blízkosti řeky a údolí se začíná pomalu zužovat. Oběd jsme měli skoro hned jak jsme vyšli, takže zbytečně brzo a pak než jsme se rozkoukali byla Machakhola, dnešní campsite. Machakhola už je relativně studená, ale koupel v ní byla příjemně osvěžující. V dědinách sklizeň v plném proudu a hlavně se všude pálí Rakši o sto šest. Nicméně dáváme pro dezinfekci přednost našim zásobám.


Lapubesi


Místní doprava


Myčka nádobí


Nosič v rýžových polích


Stará kuchyně, nové technologie


Stezka nad Budhi gandaki


23.10.2010 Machakhola – Yaru khola Cca 600 m nahoru, 200 dolů a 6 hod chůze.
Pěkná etapa soutěskou Budhi Gandaki, divoké peřeje, chodníky vytesané ve skále nad řekou. Dědinky pomalu mění charakter k čím dál více tibetskému rázu. V Tato Pani se v bazénku bohužel nedá koupat, takže už jen studená voda v potocích. Úbočí průlomového údolí Budhi Gandaki jsou lemována spoustou neskutečných vodopádů jako ze země pána prstenů. Skupiny se zcela rozptýlili, takže jdeme sami.


Děti v Yaru


Jeden z mnoha vodopádů


Most před Khorlabesi


Pálení Rakši v Dobhan


Pes v Yaru


Podél řeky


Raní start, výhledy na Shringi


Skutečně jsme v Himálaji


Snídaně nosičů v Tato pani


Večeře


Večerní rozsvěcování


Yaru

24.10.2010 Yaru khola – Philim Cca 700 m nahoru, 350 dolů, 5 hod chůze.
Dědiny mají pěkný horský ráz a převaýuje tibetský charakter, první zídky Mani. Velmi hezké výhledy na Shringi Himal (cca 7100 m). Philing je elektrifikovaný z vodní elektrárny, takže se dají dobít baterie foťáků, ale ze strany Pangsingu bude o něco lepčí výhled a náročnější trail na další den.


Chlapeček v Pairmo


Jagat


Mani


Mi walls v Tara


Shringi himal


Shringi himal


Shringi himal


Sklizeň kukuřice


Sušení papriček


Vodní mlýn na obilí


Zvířátka se mají ráda

25.10.2010 Philim – Deng Cca 600 m nahoru, 300 m dolů, 4 hod chůze.
Dominantou krásné vodopády, úzká soutěska průlomového údolí. Celkem se přecházejí tři mosty. První je o.k, druhá o něco horší a na třetím je to celkem zábava, ale vydržel. Jen by mne zajímalo jak po něm chodí ty karavany mezků :-) .
Po cestě velmi pěkný výhled na Ganesh Himal a po obědě i na Shringi Himal. Proti proudu potoka pod dědinou jsou pěkné vodní mlýny na mouku a nad nimi starý mostek půvvodní konstrukce. Na vstupu do dědiny malá stupa, kde se bohužel motlitební mlýnky rozpadají a je vidět vložené motlitby.


Chlapec v Deng


Deng


Koupelna v Deng, tekla jen studená


Most přes Budhi Gandaki


Oběd nosičů


Shringi himal


Vodopád nad řekou

26.10.2010 Deng – Namrung
Cca 900 m nahoru, 200 m dolů, 5 hod chůze
Údolí se začíná pomalu rozšiřovat. Trail vede většinu dne po úbočí s výhledy na Ganesh himal a Shringi himal. Často se jde podél zídek Mani, prochází se kolem malých stup a chortenů. Mani jsou výrazně odlišné od zídek v oblasti Everestu, převažují ryté kresby, velmi málo psané texty.
Za dědinou Ghap je úžasné soutěska, kdy z poměrně špatného mostku je neskutečný pohled do bouřících vod. Trail vede místy velmi hustým pralesem, kde jsme se setkali i smístním obyvatelem, Makakem bílým. Pod Namrungem se prochází vegetačním pásem Sekvojového lesa a vlastní dědina Namrung má již zcela tibetský charakter.


Campsite v Namrung


Domov snovačů


Mani


Mani


Most přes Budhi Gandaki


Namrung


Shringi himal


Skladování dýní v Ghap


Soutěska Budhi Gandaki


Sušení kukuřice


Tibetská dívka v Ghap

27.10.2010 Namrung - Lho
Cca 500 m nahoru, 100 m dolů, 4 hod chůze
Trail převážně stále mírně stoupá ve stálém doprovodu výhledů na šestitisícové kopce kolem a Ganesh Himal za zády. Objevují se první přímé pohledy na Manaslu a masiv Himal Chuli.
Lho je velmi pěknou horskou dědinou, dominující je klášter s pozadím ledovce Manaslu. Gompa na vrcholku nad dědinou ve výšce 3250 m je přístupná a převládající stav klášterů v údolí velmi pěkně zachovalá a udržovaná.
Na focení výborné raní světlo, nejlepší campsite na focení je u konce mani nad dědinou.


Chorten


Děti


Ganesh himal


Holčička v Sho


Ječmen


Klášter v Lho


Klášter v Lho


Klášter v Lho


Klášter v Lho a bezejmená šestitisícovka


Klášter v Lho a Manaslu North


Manaslu 8163 m


Mlácení obilí v Lihi


Mlýnky v Barsam


Panpoche


Peak 29


Políčka u Lihi


Ráno v Namrung


Smíšený les nad Lho

28.10.2010 Lho – Sama
Cca 500 m nahoru, 100 m dolů, 4 hod chůze
Cesta stoupá kouzelným zalesněným údolím podél potoků, výhledy skrz stromy na P29, Manaslu a Himal chuli.
V této části údolí vrcholí sklizeň. Mlácení obilí, třídění zrna a plev.
Sama velmi pěkná původní vesnice, na horním konci lodgiový humus. Klidné campsite na leví straně dědiny, na focení lepší pravá strana.
Gompa nad dědinou není udržovaná, pěkná prochajda přes pastviny jaků.


Cestou do Shyala


Kluci v Sama


Manaslu 8163 m


Manaslu 8163 m


Manaslu 8163 m


Manaslu 8163 m


Manaslu 8163 m


Manaslu 8163 m


Manaslu 8163 m


Mani


Mužík


Pastviny před Sama


Sama


Shyala


Simnang Himal


Simnang Himal


Šípky


Vesničané


Yak, neboli Jak

29.10.2010 Sama – Samdo Cca 400 m nahoru, 100 m dolů, 4 hod.
Dvě varianty trailu, klasická údolím a druhá přes jezero. Rozhodně doporučuju přes jezero. Střídavě pastviny, březové, tisové nebo rododendronové háje.
Samdo zcela tibetská dědina, poměrně velká koncentrace skupin. Všichni zůstávají minimálně dva dny.
Večer příjemná aklimatizační procházka nad Sonam glacier.


Aklimatizační prochajda


Bodláky


Cestou do Samdo


Manaslu 8163 m


Manaslu 8163 m


Manaslu 8163 m


Manaslu 8163 m a Birendra Tal


Manaslu a Birendra Tal


Mani


Nosič


Panbari 6905 m


Panpoche 1 a 2 cca 6500 m


Samdo 6335 m


Snídaně v Sama


Zátiší

30.10.2010 Samdo – Pana Danda – Samdo
Cca 1400 m nahoru, cca 1400 m dolů, 8 hod
Start na focení ideálně v 5.00, jinak na pohodu v 7.00.
Super výhledy na Manaslu, Naik peak, Larkya peak, Larkya la a směrem na Tibet. Vrchol Pana Danda 5200 m. Okolo několik dalších variant, ale všechny ostatní kopce už potřebují jeden High camp.
Večer krásné ciry na focení, nic dobrého pro další počasí.Během výstupu na Pana Danda


Holčička v Samdo


Jarda, Michal a ja na vrcholu Pana Danda


Larkya Nort peak 6070 m a Panbari 6905 m


Manaslu, manaslu North, Naike peak, Larkya peak Larkya La, Panbari, v pozadí Glacier dome a skupina Annapurna himal


Na vrcholu Pana Danda 5177 m, Nima, Petr a Dušan


Naike peak 6416 m


Naike peak 6416 m, Larkya peak 6249 m a Larkya La 5220 m


Panbari


Peak 29


Samdo


Ulička v Samdo


Večer v Samdo


Večer v Samdo


Výhled z Pana Danda na Larkya La

31.10.2010 Samdo – Dharamsala
Cca 600 m nahoru, 3 hod
Mírné pozvolné stoupání kolem Larkya bazar, zcela zaniklého tržiště v dobách největší slávy srovnatelného z Namche bazar. Vzhledem k sněžení a zhoršení počasí nic moc výhledy.
Večer husté sněžení, jen za první část noci cca 15 cm.


Campsite v Dharamsala


Jaci v Dharamsala


Mani na místě Larkya Bazar


Nosič


Pod Dharamsala

1.11.2010 Dharamsala – Larkya BC
Cca 800 m nahoru, 900 m dolů, 7 hod
Ráno vyrážíme v místy až 30 cm nového sněhu. Polojasno celý den, ne zcela jasný trail vede po morénách ledovce, stále nahoru, dolů. Částečně značeno ocelovými tyčemi.
V sedle poměrně silný vítr, takže rychle sestupujeme. Sestup je dost strmý a zejména na sněhu nepříjemný.
BC na planině s potokem v cca 4300 m.


Cestou do Larkya La


Cestou do Larkya La


Cestou do Larkya La


Cestou do Larkya La


Cestou do Larkya La


Larkya La a Larkya Peak North


Larkya peak North


Výhled zpět na Samdo a Pangpoche himal

2.11.2010 Larkya BC
Odpočíváme v BC a chystáme věci na výstup. Michal nepůjde kvůli viróze, ostatní nachystaní. Spousta objektů na focení, počasí se zdá umoudřilo.
V okolí BC poměrně pěkné bouldry.


Larkya BC


Nemjung 7140 m


Panbari 6905 m


Tilje peak 6530 m


V Larkya BC


Výhled ze stanu v Larkya BC

3.11.2010 Larkya BC – Bimtang
V noci kolem druhé začal foukat silný severní vítr. Nad ránem nám začíná lehat kuchyň a po kopci se honí závoje sněhu. Rozhodování není nakonec ani moc složité. Jde se dolů do Bimtangu se zacházkou k jezeru.
Bimtang je pěkná pastvina za okrajovou morénou ledovce, zřejmě dno protřeného jezera. Přes morénu se dá dostat nad jezero na ledovci, zcela luxusní výhled na západní stěnu Manaslu.


Ledovec


Lišejníky


Odchod z Larkya BC


Panbari 6905 m


Planina u Bimtangu


Rododendrony nad Bimtangem


Tilje peak 6530 m


Tilje peak 6530 m z Bimtangu


Vítr na Larkya peak


Západní stěna Manaslu 8163 m


Západní stěna Manaslu 8163 m


Západní stěna Manaslu 8163 m


Západní stěna Manaslu 8163 m


Západní stěna Manaslu 8163 m


4.11.2011 Bimtang – Gho
Cca 100 m nahoru, cca 1000 m dolů, 5 hod
Cesta vede převážně vysokohorským pralesem podél řeky. Výhledy na západní stěnu Manaslu, Manaslu North, Larkya peak.
Dědina Gho už má zcela údolní charakter.Hořec


Kamponge himal z pod Bimtangu


Kamponge himal z Bimtangu


Kamponge himal z Bimtangu


Makak bílý


Místní hotel


Nedošel


Nemjung a Panbari z Bimtangu


Nemjung z Bimtangu


Odpočinek po náročném obědu


Pohled zpět směrem na Larkya peak a Manaslu North


Pohled zpět směrem na Larkya peak a Manaslu North


Potok na sestupu


Strom


Tilche peak z Bimtangu


Večer v dolině


Západní stěna Manaslu 8163 m


Západní stěna Manaslu

5.11.2010 Gho – Tal
Cca 150 m nahoru, cca 900 m dolů, 5 hod
Údolím do dědiny Tilche. Původní charakter, klasická zástavba, etnikum Grund. Krátce za Tilche zažíná rozestavěná jeep roud po níž do Dharapani a pak už jen humus a kvanta lidí v protisměru Annapurna treku.


Děti v Tilche


Děti v Tilche


Most před Dharepani


Poslední záblesk Larkya peak


Výhled na Annapurna himal

6.11.2010 Tal – Rambazar Po jeep roudech, samý prach.
Jediná zpestření vodopády Marsyangdi a dědina Jagat, jejíž část je původní.
Od Syangche je jeep road sjízdná, lepší je přejít řeku a jít přes Bahun Danda. Campsite v Rambazar spíš nic než moc.

7.11.2010 Rambazar – Besishahar
Přežít. Při první příležitosti vezměte jeep a jeďte do Besishaharu. Spousta lidi, prašná jeep road...

8. - 13.11. KTM - Pokhara - Chitwan
Doléčujeme rýmyčky a trochu cestování po Nepálu.
Nejdřív Pokhara. Phewa lake, tibetský camp a výjezd na Sarangkot s nádherným výhledem na masiv Annapuren. No a pak na tři dny do Chitwanu.
Bohužel se v v Sauraha od poslední návštěvy v roce 2001 hodně změnilo. Spíše to připomíná "dysneyland". Vyjížďky na slonech jsou mimo park, takže není divu, že člověk nezahlédne žádného nosorožce, jediné co bylo lepší tak vyjížďkana řece s pozorováním krokodýlů a ptáků. No a úplně nejlepší zábava, tedy koupání se slony v řece je zakázané, protože si nějaký turista při pádu ze slona do vody zlomil nohu a tedy je to nebezpečné....
Poslední den před odletem trávím focením na Boudhanathu a Pashupati. Nicméně letos bylo na všech těchto místech tutistů víc, než je zdrávo.


Takže to byl Nepal 2010, trek kolem Manaslu. Na příští rok připravujeme jednu novinku.
Trek ve stopách dobyvatelů Everestu. Přesněji původní přístupovou trasou pod Everest, která se dnes již nepoužívá se propleteme do Lumding Valley. pokud nám dovolí počasí a podmínka vystoupíme na Kongde Ri Lho 6192 m a přes Moro La přejdeme do spodní části Khumbu. Z Lukly odlet domů.
Podrobné propozice brzy na webu.

Rychlý kontakt

Mgr. Radek Lienerth
+420 603 810 600
info@climbingschool.cz

© 2011 ClimbOn | Lezecká škola a horský vůdce | www.climbingschool.cz