Czech English
ÚvodO násHorský vůdceKurzyMetodikaBlogKontaktNovinky (old)

2016201520142013201220112010200920082007Starší fotogalerie2017

Partneři
Reklama

25. - 26.5.2011 Grossglockner

IMG_0823.jpgV závěru května jsme využili pěkné počasí a podařilo se nám vylézt severní stěnu Grossglockneru cestou Mayerlrampe.

Předpověď počasí dobrá, takže pár telefonů a dáváme rychlý start. Aleš poleze s Lukinem a já s Petrem, který si letos na jaře chce vylézt nějakou pěknou alpskou stěnu. Odjíždíme s dvojí možností - buď Palavicini nebo Mayerlrampe.


Palavicini je hlavně ve sněhu a nahoře mix, který těď bude spíš po štěrku a kamení, takže se spíš kloníme k Mayerlrampe, která poskytuje zajímavější lezení jak v ledu tak i pěkné skále na dolezovém hřebeni.
Spetrem se potkávájme večer ve Fuschi a nahoru už jedeme jen jedním autem, celkem pohoda, protože kolem jedné jsme ve spacáku.

Ráno žádný stres, čeká nás "jen" výšlap na bivak. Vyrážíme kolem osmé, no a krátce po druhé jsme na bivaku. Místy mokrý sníh, místy led, sem tam trhlina a v závěru pozdrav s toaletním papírem přímo ve výlezové stěnce k bivaku. No holt někteří lidé prostě nepřemýšlí.


Aleš a Lukin u večeře


Cesta na Glocknerbivak


Cestou na Glocknerbivak, vlevo linie Palavicini


Glockner a batoh s nožičkama


Johanisberg


Ledovec


Ledovec pod severní stěnou Glockneru, Lukin a Aleš na výstupové trase


Linie Mayerlrampe


Obere Pastrezee


Pár let zpět se tu šlo po ledovci


Pasterzee


Petr na Paterzee


Petr pod bivakem


Po dolezení na bivak


Pohled do severky od bivaku


Pohoda na bivaku


Poslední přípravy na parkovišti


Výhled do Severní stěny Glockneru s pod bivaku


Výhled na Barenkopf a Wiesbachhorn

Ráno jsem vstal nejdřív v jednu, ale mraky mne přemlouvají jít si ještě lehnout. O půl třetí už je dobře, takže vstát, uvařit pití a krátce po třetí už šlapeme na nástup. Sníh je ztuhlý, ale ne promrzlý, takže místy se celkem boříme a Lukin s Alešem nás tak předbíhají, aspoň bude dobrá stopa.
Za prvního světla už máme vylezenou spodní část, ruším krátké lano a začínáme lézt v ledové rampě. Vzdušné exponované lezení v tvrdém ledu jen na předních hrotech, paráda. Největším problémem jsou zapalující se lýtka :-) .
Na hřebínku krátká pauza a chybí už jen nějakých 150 výškových metrů skalního hřebene. Pěkné trojkové lezení, sem tam nýt na štand a dobré výhledy na další linky v severní stěně.
Těsně po deváté jsme na vrcholu a vzhledem k vývoji oblačnosti a ostrému slunku skoro hned sestupujeme. Na chatě jen krátké doplnění vody z okapů a sestupujeme dál. Místy po suti, místy po pás ve sněhové břečce, ve spodní části Hofmanskeese je pod ní navíc vodní led. Závěrečný výšlap z ledovce na parkoviště, ten už je vlastně za odměnu.
No a jaká je vlastně Mayerlrampe? Dlouhá, krásná a dobré lezení.


Aleš a Lukin v Mayerlrampe


Lukin a Aleš na vrcholovém hřebeni


Nástupové metry v kuloáru


Petr pod okrajovkou


Petr pod vrcholem


Petr v jedne ze strmějších délek


Vrchol Grossglockneru


Východ slunka


Výhled z hřebene na Venediger


Výlez na hřeben

Rychlý kontakt

Mgr. Radek Lienerth
+420 603 810 600
info@climbingschool.cz

© 2011 ClimbOn | Lezecká škola a horský vůdce | www.climbingschool.cz