Czech English
ÚvodO násHorský vůdceKurzyMetodikaBlogKontaktNovinky (old)

2016201520142013201220112010200920082007Starší fotogalerie2017

Partneři
Reklama

1.9.2011 The big trip - Rebufat na Midi, Arete Diable a severka Tour Ronde

20110830_0016.jpgNa nejlepší týden počasí letošní sezóny mi vyšel asi i nejlepší program. Po nedělním rozlezu jdeme s Arupem nahoru nabalení jak do skály, tak i ledu. Výsledkem pak bylo přelezení Rebufata na Midi, Arete Diable, severní stěny Tour Ronde a ve čtvrtek oddech na Barberine.

Do rebufata jsme nastoupili přímo po seběhu z lanovky. krásné počasí, zcela suchá skála, devět hodin a ve stěně nikdo. Prostě někdy se dějí i věci neobvyklé nebo spíš je na tom vidět, že je po hlavní sezoně. Dolů jsme slanili pčes Contamine a na chatu v rámci tréninku přes Ladies ridge.


Hřebínek z Midi a Jorasses


Arup v první délce Rebufata


Nález do třetí délky Rebufata


Dvojka nastupující do cesty slaněním shora


Výhled ze stěny


Jižní stěna Midi


Večerní výhled z Cosmique


Večerní výhled z Cosmique


Večerní výhled z Cosmique

V úterý snídaně ve tři a jdeme si zaběhat. Perfektní stopa a umrzlý sníh, za zhruba hodinku a půl jsme v Circle du Maudit a začínáme stoupat směrem k Breche du Diable. Směr výstupu není zejména při čelovkách úplně jasný, nicméně nakonec jsme v tom správném kuloáru a po ještě jedné menší lezecké vložce pod Corne du Diable, prvním ze 4000 vrcholů hřebene Diable.

Ze štrbiny lezeme nádhernou plotnovou délku na Pt. Chaubert, následují dvě slanění. Zejména pozor na to první - 30 m zcela tiptop. Druhé slanění do sedla pod Pt. mediane už je víc v pohodě, za to lezení Pt. Mediane je asi nejtěžší pasáží celého hřebene. Poctivé 5b lezení ve spárách. Nicméně největší lahůdkou je asi prolézt úzkým oknem ke slaňáku. Vzdušných 25 m a jde se na lezení na Pt. Carmen.

Pro prvolezce bylo dobré lézt v mačkách a podle průvodce je tato pasáž zaledněná téměř vždy. Na vlastní vrchol už to bylo lepší zase bez maček. Slanění do sedla a mixový žlábek do Breche Isolee. Tento nejtěžší vrchol z časových důvodů vynecháváme a mžeme na vrchol Taculu. Chata - vrchol rovných dvanáct hodin. Večeři na Cosmique jsme stihli.


První slunéčko na jižní stěně Mont Blancu


Lezení pod Corne du Diable


Arup v dolezu na Pt. Chaubert


Druhé slanění z Pt. Chaubert


Lezení na Pt. Mediane


Výhledy na Blanc a Peuterey


Lezení na Pt. Carmen


Těsně pod východním vrcholem Taculu


Arup na vrcholové převěji Taculu


Mont Blanc du Tacul 4245 m


Arete Diable z bonbónů

Ve středu vstáváme opět ve tři a až po Capucin máme stejnou trasu nástupu. Krátce po šesté už přelézám okrajovou trhlinu severní stěny Tour Ronde. Perfektní firn se místy střídá s tvrdým ledem, ve střední pasáži je super plastický nový led a ve vrcholovém poli zase firn a místy tvrdý led. Aspoň to není monotónní. Na vrcholu jsme krátce po deváté a jelikož Ordinary route je zcela suchá, volíme pro sestup raději hřeben Freshfield.

Původní plán byl zůstat ještě jednu noc na Torino a zkusit ve čtvrtek Dent du Geant, ale předpověď počasí i Arupova únava po dvou těžkých dnech jsou důvodem pro změnu plánu.


Dent du Geant


Arup v prvním ledovém poli


Led v prvním ledovém poli


Východ slunce nad Alpami


Východ slunce nad Alpami


Nález do střední části stěny


Arup ve střední části stěny


Střední zúžená část stěny


Výhled na arete Diable


Mlha nad Aostou


Dolez na vrchol


severní stěna Tour Ronde

Ve čtvrtek ráno je nahoře nasněženo, zataženo a je vidět, že dost fouká. Takže to bylo správné rozhodnutí. Na Barberine si užíváme lezení na sluníčku a místy se objevují i první stromy do žluta. prostě pomalu se blíží konec léta a začíná podzim.


Arup v plotnách Vipere au Pied


Poslední délka Vipere au Pied


První barevné stromy

 

Rychlý kontakt

Mgr. Radek Lienerth
+420 603 810 600
info@climbingschool.cz

© 2011 ClimbOn | Lezecká škola a horský vůdce | www.climbingschool.cz