Czech English
ÚvodO násHorský vůdceKurzyMetodikaBlogKontaktNovinky (old)

2016201520142013201220112010200920082007Starší fotogalerie2017

Partneři
Reklama

13. - 18.9.2011 Tatranské Babí léto

20110918_IMG0046.jpgNěkdy mám pocit, že čas neplyne, ale letí. Poslední týden v Chamonix, cesta domů do Brna, rodinné záležitosti v Rožnově a člověk se ani nenadechne a za sebou má iprvní letošní podzimní výjezd do Tater. Podmínka, počas luxus a výhled na příští týden je taky fajn.

V sobotu jsem auto vybalil, zajel pro Pavlu s klukama do Rožnova, v pondělí nabalil a v úterý odpoledne už zase "hajway" a cesta do Tater. Ještě vyřídit ve Furkotce na Štrbském něco kancelářské činnosti při večeři a kolem deváté parkuju na Popradském. S ostatními rychlá domluva jak zatím probíhá oddílová horoškola a kdo s kým a kam, budíček na pátou, takže hajdy na kutě.

S Markem vyrážíme krátce po půl šesté směr Rysy se smělým plánem - Galerka, Velký Ganek a případně něco na Ošarpance. Nakonec je všechno jako obvykle jinak. Márovi se po cestě na rysy daří ztratit jedno lano, takže po půl hodině čekání vybírám matroš z jeho batohu a vyrážím se zbylým lanem sám.

Stredom platní v SZ stěně Galerie je prý zajímavá cesta, jen jsem si měl přečíst v průvodci tu poznámku o "problematickém jištění", ale to bych se zase připravil o krásné dobrodružství. Nástupové metry jsou dost rozbité a je poměrně jedno jestli lezete s někým nebo sólo, zajistit to moc stejně nejde. Od police vytahuju lano a začíná lezenice. Yosemitský sokolík v první délce, jemná 25 m plotna v druhé zajištěná dunivým hrotem a dvěma kývajícími se skobkami, třetí délka s jedním zbytkem polského nýtku, třemi pofiderními skobkami a štandem na který jsem se při vybírání délky raději jen usmíval, no a pak romatický odlez v plotnách, kde sice nebyl jediný těžký krok, ale spousta chytů připravených k basejumpu do údolí. Ještě že aspoň ty dvě poslední délky byly pevné a s dobrými štandy. Po přeběhu přes Rumanovo sedlo chvíli zvažuju podržet původní plán, ale předpověď odpoledního deště a realita oblohy mne nemusí moc přesvědčovat k ústupu na Popradské. Jen co docházím a postavím před sebe první kofolu začíná poprchat a po chvíli i seriózně lít.


Satan z nástupu Mengusovskou


Česká dolina


Galerie Ganku


Topo cesty Stredom platne


Lezení ve střední části stěny


V horních lehčích plotnách


Na vrcholu Galerky


severní stěny Vysoké a Českého, už se těším na zimu


Východný štít nad Železnou branou

Ve čtvrtek vyrážíme z chaty krátce po půl osmé. Západní stěna Ošarpanců, hřebenem až na vrchol, jižní stěna Dračího čtítu a hřebenem až na Vysokou, pak Rysy - buchty na pare a dolů na Popradské.

Po včerejším slejváčku ani památky, jen v nástupu do stěny je ještě stín a tudíž, kosa jak z nosa. Linie cesty moc nevede, přesněji se trochu motá s dalšími cestami, ale nakonec to jakž takž trefujeme ve stylu známého vtipu o Tatranských prvovýstupech (aj ti treti zabludili) a pak už jen běžet a běžet lehkkým terénem. Nejdřív na vrchol Ošarpanců, pak jižní stěnou na Dračí štít a hřebínkem na Vysokou. Buchty na pare jsou na Váze jedinečné, ten sestup dolů na Popradské už trochu míň, ale co už.


Bašty


Lezení v západní stěně Ošarpanců


Laďa v hřebení Velkého Ošarpance


Ošarpance z pod Dračího štítu


V jižní stěně Dračího štítu


Gerlach z Vysoké


Na vrcholu Vysoké


Na vrcholu Vysoké


Stavba nové chaty na Rysech


Večer nad Žabím plesem

V pátek ráno jsou se startem trochu zmatky, protože někteří z nováčků potřebují restday, někteří mají podvrtnuté kotníčky, takže nakonec nechávám nováčky klukům a zahajuju přesun na Brnčálku, kde musím být přes víkend na workshopu Singingrocku.

Nástup lanovkou na Skalnaté je komfortní a do stěny Velkého Kežmaráku jen půl hodinky chůze. Vybírám si Kriššákove platne. Krásná Tatranská klasika, kterou jsem ještě nelezl. Spodní část vede markatním zářezem s komínem a místy poskytuje vzdušné čtyřkové lezení. Na konci komína je potřeba udělat travez doleva, ale podle skobek a smyček v převislé bariéře nad komínem, je zřejmé, že řada lidí to zkouší i rovně. jen to asi nebude za čtyři. Horní část cesty nad rampou je skutečná lahůdka v superpevné skále. Bohužel tam někdo navrtal dost nechutně vynýtovanou skalkařinu, která vede v těsné blízkosti cesty a tak trochu vzniká zmatek. Prostě nevím, ale myslím, že vrtat nýty po dvou metrech v pětkovém, maximálně šestkovém terénu není pro hory ideální. Seběh na Brnču po hřebeni přes Malý Kežmár a Svišťovku, prostě pohodový den.

Večer zahajujeme workshop, domluva na program, promítání z různého lezení a hlavně pohodový večírek. Poprvé co jezdím na Brnču je osazenstvo chaty jiné. Je to pro mne hodně zvláštní, ale život je změna a tak je to potřeba brát. Rozhodně není na chatě řada věcí ještě ideální, ale určitě je to zatím nasměrované správným stylem.


Lezení v komínech spodní části Kriššáka


Velký Kežmarský z hřebene Malého Kežmarského

Po super snídani, které jsou nově formou švédského stolu jdeme nejpve na výukový kámen. Řada účastníků jsou v horách poprvé, takže probíráme navazování na dvě lana, specifika a možnosti jištění ve stanovišti, organizace a vedení výstupu ve stěně, slaňování i základy záchrany. Všichni si vše hned zkoušejí a nakonec probíhá i soutěž v záchraně prvolezce po pádu do štandu.

Odpoledne jde část lidí bouldrovat, část lidí lézt a někteří zvládli i obojí. My jsme vyrazili na Žeruchovky na cestu Fialka a pak zabouldrovat. Fialku lze doporučit skutečným znalcům a fajnšmekrům Žeruchovek, pěkná skála, místy trochu lišejníků a rozhodně si i zalezete.


Žeruchovky, Katka ve Fialce, výlez druhé délky


Dolina Zeleného plesa a MKŠ


Podvečerní pohoda na vrcholu cesty


Tatranský "gýč"


Workshopové slanění


Zcela vystresovaný kamzík poprvé


Zcela vstresovaný kamzík podruhé


A zde je vidět, jak kamzík stresem z přítomných horolezců hodlá spáchat jasnou sebevraždu

V neděli už část lidí odjíždí, část jde zase bouldrovat a spolu se Zámkem, Sabinou a Ivem vyrážíme na Malý Kolový. Pro Sabinu a Iva je to první horská cesta. Vybrali jsme si cestu Sláma/Mastihuba. Dole trochu rozbité a místy travky, nahoře super lezení ve strmém pilíři a pod vrcholem neodolávám vábení strmé plotny a vpravo od původní linie cesty lezu novou variantu. Žádné fixní jištění, pouze frendy a vklíněnce se seriózním odlezem. Poctivých E3 5b, takže "Britský variant".


Jastrabka od Zeleného plesa


První náznaky podzimu


Malá Zmrzlá dolina a Kolový štít


Malý Kolový a Kopiniaky


Topo Sláma/Mastihuba a Britský variant


Sabina v druhé délce


Jištění ze štandu


Lezení ve střední části stěny


Karbunkulový hřeben


Poslední metry pod vrcholem


Zámek v předposlední délce originální varianty cesty


Zámek v předposlední délce originální varianty cesty


Zámek v předposlední délce originální varianty cesty


Dolez na vrchol


Bergheil

Pak už jen seběh na chatu, díky Tomovi za svoz do Lomnice (člověk ty kolena musí šetřit) a po večeři ve Furkotce cesta do Brna.

Do Tater jedeme zpátky už v pátek, předpověď zatím dobrá, tak uvidíme. Kdyby jste se někdo chtěli přidat, tak telefon znáte.

Rychlý kontakt

Mgr. Radek Lienerth
+420 603 810 600
info@climbingschool.cz

© 2011 ClimbOn | Lezecká škola a horský vůdce | www.climbingschool.cz