Czech English
ÚvodO násHorský vůdceKurzyMetodikaBlogKontaktNovinky (old)

2016201520142013201220112010200920082007Starší fotogalerie2017

Partneři
Reklama

22.10.2011 Horní stěna Macochy

IMG_201110220013.jpgPlán na víkend se tak trochu střídal. První varianta byl Osp, nakonec rozhodla dobrá předpověď a možnost jít v sobotu do Macochy, že jsme zůstali v Brně.

O půl jedenácté máme s Vlkem a kluky z Labáku sraz nahoře na Macoše. Teplota chladná a hlavně stěna úplně suchá. Přes spodní můstek traverzujeme pod horní stěnu. Kluci chtějí jít jednu z novějších, dobře zajištěných cest. Náš plán je Žlutá spára, ne příliš často lezená cesta od Mauglího z roku 1979 a údajně čítající pouze čtyři přelezy.

Samozřejmě si napoprvé přesně nerozumíme s nástupem, takže dáváme na rozlez Klasiku  v kombinaci s Narovnanou Macochu a Novým vršek. Dvě místa za 7, jinak pěkné lezení v relativně slušné až velmi hezké a čisté skále.

Na podruhé už jsme správně a Vlk se pouští do prvních metrů Žluté spáry. Trochu jednodušší je to v tom, že místo dvou starých skob jsou dva solidní borháky, takže na hýbajících se chytech v klíčové pasáži první délky se člověk může cítit líp. První štand vynecháváme a Vlk leze dál. Pěkné kroky, dobrá skála, ale všechno je pokryté jemným žlutým prachem a dost zarostlé. Nakonec bez ztráty kytičky a s přicvaknutím jednoho nýtu z vedlejší nové cesty (dá se dosáhnout bez problémů) dolézá Vlk na štand normálky. Na druhém už se to leze v pohodě.

Druhá délka je výrazně lehčí, ale o to míň zajištěná a místy trochu rozbitá. Od štandu spárou doleva a pak stále podél systému spárek až k jediné skobce těsně pod vrškem a protáhnout se rozbitm komínkem na vrchol. Takový celkem seriózní alpinismus.

Nicméně, to byl asi pro letošek s vrškem Macochy konec, protože s dešti už stěna zavlhne a zateče. Takže znovu až zase příští rok.


Horní stěna Macochy


Traverz pod stěnu od spodního můstku


Vlk v narovnané Macoše


Traverz pod nástupy cest


Začátek druhé délky Žluté spáry


Začátek druhé délky Žluté spáry

Rychlý kontakt

Mgr. Radek Lienerth
+420 603 810 600
info@climbingschool.cz

© 2011 ClimbOn | Lezecká škola a horský vůdce | www.climbingschool.cz