Czech English
ÚvodO násHorský vůdceKurzyMetodikaBlogKontaktNovinky (old)

2016201520142013201220112010200920082007Starší fotogalerie2017

Partneři
Reklama

22.8. - 2.9.2012 furt se něco děje

IMG_201208270039.jpgDělo se toho docela hodně, jenže díky stěhování bytu, následné nepřítomnosti internetu na bytu nestíhám aktualizovat. Podmínka super, jen teď nám trochu nasněžilo a vypadá to, že se do údolí začíná blížit opravdový podzim, nahoře skoro zima.

22. - 24.8. Matterhorn

První práce pro britskou Mountaintracks. Večer se setkáváme spolu se Suem, Hana a Masimem s nasimi hosty v Zermattu. Mají za sebou dvoudenní aklimatizaci, domlouváme se kdo půjde s kým a tak by snad vše mělo být o.k. Bohužel člověk míní, okolnosti mění, hlavně počasí.

Já jdu se Stevem, právníkem ze států.Prima kluk, který je naprosto v pohodě a rychle se měnící počasí bere tak, že buď to vyjde nebo ne. Navečer ještě jdeme obhlédnout nástup, ale blížící se bouřka nás zahání zpět do chaty.

Ráno nás spolu s budíkem budí déšť, tzn, nahoře sněží. Zvažujeme zda vůbec vyrazit, no nakonec se rozhodujeme jako většina ostatních výstup zkusit kam to půjde, přestává pršet tak uvidíme. Ve velmi dobrém tempu jsme na Solvay něco po půl osmé, ale namrzající skála, stálý mrak sedící nad námi, i to že už máme oproti původnímu plánu skluz půl hodiny rozhoduje pro sestup. Těsně nad Hornli znovu začíná pršet, takže dobré rozhodnutí.

Uvidíme, jestli se stejná sestava dá dohromady i příští rok.26.8. Aig. de la Gliere

Po dni stráveném stěhováním a který odpoledne docela hodně propršel bylo načase jít zase lézt. Arup si letos naplánoval pět dní sám  na nějaký zajímavý počin a pak tři dny něčeho lehčího s přítelkyní.

Za nejistého nedělního počasí volíme na rozlez v pohorkách SSE aret Aig. de la Gliere. Odpolední návštěva OHM pak jasně určuje náš cíl na další dny. V pondělí na Torino, aklimatizace a rozlez, utery a středa hlavní program a doufat, že zkažení počasí nedorazí dřív.
27.8. Aig. Entreves - Aig. Toule

Výjezd na Torino, odložit věci a mažeme na prosluněný ledovec. Traverz Aig. Entreves a nasledné pokračovaní hřebenem na Aig. Toule, které se moc často neleze jsou ideálním rozlezovým programem na následující dny. Traverz hřebene Rochefort a pokračování celým hřebenem Grandes Jorasses.

Hřeben Entreves je krásnou klasikou, pokračovaní přes strmé věže na Aig Toule, včetně dvou slanění poskytuje místy i poměrně vzdušné a silné zážitky.
28.8. Rochefort

Ve čtyři snídaně, o půl páté odchod. Svítání poměrně hodně barevné, až bych skoro řekl příliš. Mažeme v perfektní podmínce po hřebeni co se dá, s tím, že případně to zkusíme celé za jeden den. Aig. Rochefort, Dome du Rochefort, Calote a už slaňujeme do sedla. Na bivaku jsme kolem dvanácté, ale Arup toho má tak akorát. Po telefonu konzultuju předpověď s kluky u počítače a rozhodujeme se pořádně odpočinout a pokračovat až zítra. Slanění do Itálie tak zůstává bez využití.


29.8. Jorasses

Startujeme za tmy těsně po páté a tak nám dva fixy v úvodní části Point Young přicházejí celkem vhod. Lezení převážně za čtyři je náročné spíš na orientaci a rychlé rozhodování kdy slézat, kdy slanit, kdy zůstat na hřenbeni a kdy podcházet. Vždy když si člověk myslí, že už to bude lehčí přijde nějaké překvápko.

Na nejvyšším bodě Walkera jsme těsně před jednou, ale není vyhráno. Počasí se začíná kazit, což jsme očekávali a sestup je sakra dlouhý. Nakonec jsme skoro stejně jako první dešťové kapky u Bocalate kolem páté, no a pak už jen dlouhý, velmi dlouhý sestup do Courmayeru.


30.8. Drytooling La Fayet

Ráno se odvážně balíme na Aig. l Index, ale nakonec přebalujeme a ve slejváku jedeme drytoolit do Fayet. Dáváme nějakých šest cest a v aspoň trochu se zlepšujícím počasí jedeme znovu nahoru.

31.8. Mer de Glace

Vanshi přijela v noci Alpybusem z Ženevy a jelikož počas nic moc, místo původně zamýšleného Aig. Verte jedeme na Mer de Glace pocvičit kramponáž. Chvílemi v dešti, ale jinak na pohodu procházíme včechny základní techniky a dokonce nacházíme i jednu pěknou trhlinu na kolmější popolezení.

1.9. Albert 1er a Gaillands

Lukin vyrazil s Vanshi a Arupem na premiera s tím, že v neděli zkusí Aig. Tour.

Kožich s Mattem a se mnou místo Blancu, kde leží zhruba metr nového sněhu míříme na Gailands. Někteří z hostů se seznamují se základy skalního lezení, mí dva Chris a Flo lezou poměrně dobře a tak spíš plezou na prvním a probíráme vícedélkové skalní lezení.

2.9. Aig. Tour a Arete Cosmique

Lukins Arupem a Vanshi si prošlapali v novém sněhu stopu až na Col Superior du Tour a kousek nad, ale pak už byla únava předchozích dní znát a tak otočili.

My jsme vyjeli na Midi a užili si Arete Cosmique v regulérních zimních podmínkách. Chvíli slunko, chvíli vítr, ale pořád hafo sněhu. Až mně mrzelo, že nemám skialpy.

Rychlý kontakt

Mgr. Radek Lienerth
+420 603 810 600
info@climbingschool.cz

© 2011 ClimbOn | Lezecká škola a horský vůdce | www.climbingschool.cz