Czech English
ÚvodO násHorský vůdceKurzyMetodikaBlogKontaktNovinky (old)

2016201520142013201220112010200920082007Starší fotogalerie2017

Partneři
Reklama

16. - 23.9.2012 Mezinárodní lezecký meeting Adršpach

IMG0002.jpgV polovině září, přesněji od 16. do 23.září se v oblasti Adršbašsko –Teplických skal uskutečnil první mezinárodní meeting tradičního pískovcového lezení.

Sedmnáct lezců ze Finska, Švédska, Polska, Rumunska, Holandska a Belgie sem přijelo na pozvání Českého horolezeckého svazu, aby se seznámili se s lezením na slavných a současně obávaných českých píscích.

Zorganizování akce bylo inspirováno mezinárodními lezeckými setkáními British Mountaineering Club.

 

ČHS by nedokázal tuto akci zorganizovat bez pomoci řady svých členů. Poděkování tak patří zejména lezcům, kteří „hosty“ po celý týden provázeli, vybírali a lezli s nimi ty nejzajímavější cesty Adršpašsko – Teplické oblasti. Vše dokázali zorganizovat ve svém volném čase a s omezenými finančními prostředky, tedy za podmínek, které nemohou konkurovat již zmíněným akcím BMC.

Naše poděkování pak také patří firmám TENDON a ROCK EMPIRE, které připravili pro účastníky malý dárek v podobě expresky a sady smyček, zajištěním volného vstupu do skalního města se pak podílela obec Adršpach.
 

O tom, že obdobné akce mají smysl a jsou podnětným setkáváním odlišných lezeckých přístupů snad nejlépe několika reakcemi zahraničních účastníků. Myslím, že obrázek, kteří se někteří pseudo strážci tradice snažili vytvořit v diskusích na lezeckých webech ve snaze poškodit ČHS a organizátory je v poměrně značném rozdílu. No co už, prostě žijeme v České republice.

 

Mezinárodní lezecký meeting v Adršpachu mi poskytnul unikátní vnitřní pohled do tradičního lezení v České republice.

Nikdy bych sem necestoval prozkoumávat pískovcové věže samostatně kvůli jejich reputaci nebezpečného lezení. Nyní jsem se naučil, že lezení může zahrnovat jak nebezpečí tak krásu.

Stefan /Švédsko/


Adršpach


Promítání Špátova Okamžiku radosti na zahajovacím večeru


Předávání dárků od partnerů meetingu


Adršpach z Cherubína

 

Meeting my poskytnul jedinečný pohled do oblasti, kterou jsem doposud znal pouze z fotek.

Místní tradice a etika mně inspirovali k přemýšlení o našem vlastním etickém přístup ve Finsku.

Setkání jako byl tento meeting v Adršpachu poskytuje jedinečnou možnost navštívit nové oblasti a lézt s místními lezci, kteří znají historii i ducha místa.

Večerní promítání mi přinesla ještě hlubší pohled do problematiky pískovcového lezení a jejich kvalitu jsem vnímal velmi pozitivně.

Přes prvotní zděšení jsem pochopil význam oblíbené Oťasovi fráze “Není to tolik o jištění spíš o lezení”

Heikki /Finsko/

 


Blues pro bláznivou holku


Kluci nastupují do Staré cesty na Starostu


Heikky v dolezu Staré cesty na Starostovou, foto: J.Wiklund


Dolez Slunovratu na Starostu


Přelanění Starosta a Starostová


Karolina v dolezu Kampáňové cesty na Cukrovarský komín


Kat a Cukrovarský komín

Možnost lézt tradiční, stará a klasické cesty nemáte příliš často (protože je většinou neznáte). Lezení na pískovci může být někdy obtížné nebo nebezpečné. Vzhledem k tomu není snadné potkat ve skalách mnoho lidí.

A teď si představte situaci, kdy je vše pohromadě – lezení v tradiční pískovcové oblasti, s místními lezci, kteří s vámi polezou klasické (často skryté) cesty.

Představte si, že se dotýkáte historie a setkáváte se s opravdu tradičním lezením. Lezením bez magnezia a jištěním pomocí smyček.

Pokud si to stále nedokážete představit, pak přijeďte na mezinárodní lezecký meeting v Adršpachu. Protože to vše je tento meeting.

Karolina /Polsko/

 

Možnost být v Adršpachu mi dala příležitost získat zkušenost s lezením ve vyjímečné, tradiční pískovcové oblasti. Klasické spáry, širočiny, komíny, plotnové cesty na tření zajištěné pomocí smyček a velmi malého množství kruhů.

Byla jsem unesena respektem místních lezců k pískovcové tradici a dobré etice chránící jejich skály.

Byl to pro mne jedinečný zážitek, který otevřel mou mysl a umožnil vidět lezení z jiné perspektivy. Děkuji vám za toto setkání.

Diana /Rumunsko/


Otas v Teplicích, foto:J.Wiklund


Věž Lájoš, Adršpach, foto: F.Penders


Faraonova hrana na Ramsese, Adršpach, foto: F.Penders


Michael a Frenk na vrcholu Ramsese


Komínek na Adama a Evu


Dolez na Cherubína


Vrcholovka

 

Včera jsem měl možnost vylézt Hranu Kalamárky na Chrámovkách v Teplicích. V průběhu tradičního lezeckého setkání v Adršpachu zopakovala lezecká legenda Igor Koller svůj prvovýstup po 35 letech.

Vynikající vůdce z Českého horolezeckého svazu mi poskytnul příležitost, zúčastnit se tohoto výstupu jako jeden z druholezců v průběhu tohoto historického opakování. Byl jsem hrdý na to, že jsem se výstupu v tomto týmu mohl účastnit.

Jsem velmi vděčný, že jsme se zde mohli setkání zúčastnit a velmi rád bch sem v budoucnu zavítal s mladými a talentovanými lezi z Holandska, tak aby se prakticky mohli učit o čistém a férovém lezení.

Michel Kleinjan. /Holandsko/


Teplice


Swen v Převislé cestě na Věž Přátelství, Teplice


Otas v Porco Dio v Teplicích


Frenk v Údolní cestě na Žezlo, Teplice


Igor Koller ve své Hraně Kalamárky, Teplice

 

 

Za organizační tým bych snad jen dodal, že třeba tato akce otevře oči i některým lidem v České republice. Snad si řada lidí uvědomí, že pokud budeme striktně trvat na něčem, co je již do značné míry mrtvé, můžeme pomalu, ale o to jistěji zabít to co je z tradice stále živé a možná i podstatnější.

Předběžně se v tuto chvíli uvažuje o zorganizování akce v obdobném rozsahu v roce 2014.Pokud by jste někdo byl ochotný se na této akci organizačně podílet, prosím zanechte svůj kontakt na sekretariátu ČHS.

 

Zoban

 

 

Rychlý kontakt

Mgr. Radek Lienerth
+420 603 810 600
info@climbingschool.cz

© 2011 ClimbOn | Lezecká škola a horský vůdce | www.climbingschool.cz