Czech English
ÚvodO násHorský vůdceKurzyMetodikaBlogKontaktNovinky (old)

2016201520142013201220112010200920082007Starší fotogalerie2017

Partneři
Reklama

13. - 16.7.2013 Chamonix mix walls

IMG_20130716_petr0013.jpgPůvodně zamýšlené ledové stěny Východních Alp jsme kvůli nepřízni podmínek stále odkládali, až se nakonec vytvořila geniální podmínka v Chamonix. Noční přejezd, kávička a podívat na start kvalifikace SP a hurá na chatu. Velký plán čtyř cest - Couloir le Table, pilier Migot, Frendo a severní stěna Tour Ronde může začít.

Na Aig. du Tour startujeme krátce po čtvrté. Perfektní tvrdý firn na ledovci a výborná podmínka ve žlebu umožňují rychlý výstup. Krátce po osmé jsme na vrcholu a na chatě odpočíváme kolem poledne. Hlavní program z Albert 1er totiž teprve přijde.

Na Aig Chardonet se startuje ve dvě. Nádherná pyramida s řadou skvělých linií a jen pár chybějících metrů do 4000 výšky. Opět bezvadně umrzlý firn poskytuje rychlý a komfortní nástup, o menší zábavu se pak postarala okrajovka, kdy se asi pět metrů lezlo ve velmi strmém až převislém sněho ledu, který zrovna moc nedržel. Po vlastním pilíři pak už byl postup v pohodě, nádherné výhledy a svítání. Po deváté jsme na vrcholu, trochu dopravní zácpy na slaněních v normálce, ale opět obligátně kolem poledne dáváme oběd na chatě.

Pak už jen rychlý přesun do chamonix a výjezd na Plan d Aig., kde spíme na chatě před výstupem severní stěnou Midi. Výboroná večeře, perfektní chatař a super výhledy dolů do Chamonix rozhodně doporučují tuto chatu k návštěvě.

Budíček opět ve dvě a start. Nejprve v klidu po chodníku, pak nepříjemný slez morény a jdeme do maček. Dobrá stopa nás přivádí na začátek skalního lezení. je obdivuhodné, že tato cesta byla vylezená už v roce 1941.

Asi největší perličkou spodní části výstupu je "poštovní schránka", šikmá širočina, která dokáže prověřit. pak znovu lehčí terén a následuje lezení klíčových délek pod hlavou pilíře. Několik 5a až 5c délek, místy dost poctivých a už "jen" závěrečná ledová pasáž.

Pomalu stoupáme perfektní stopou s úžasnou expozicí až dolů do Chamonix. Závěrečné délky jsou pro Petra dost vysilující, ale nakonec jsme na hřebeni a sestupu na Cosmique krátce po čtvrté oba dva. U večeře se rozhodujeme vypustit poslední cíl, protože přeci jen únava už se hlásí a tak se rozhodujeme na pohodový raní výstup Arete Cosmique.

Ráno stoupáme k hřebeni sami, super východ slunka a klidné lezení. po deváté už dáváme bagetu a kávičku na vrcholu, sjezd lanovkou dolů a zase přežít těch dvanáct hodin řízení do Brna.


 

Rychlý kontakt

Mgr. Radek Lienerth
+420 603 810 600
info@climbingschool.cz

© 2011 ClimbOn | Lezecká škola a horský vůdce | www.climbingschool.cz